מגמת סייבר ולוחמה אלקטרונית

העיר באר שבע הופכת למעצמת סייבר וטכנולוגיה בקנה מידה עולמי.

פארק גב-ים בבאר שבע פורח ובתהליך גדילה מואץ והופך לקריית סייבר לאומית.

צה"ל מעביר, באחד המהלכים הגדולים ביותר של מדינת ישראל מס' בסיסים לדרום: עיר הבה"דים, קריית המודיעין, קמפוס מודיעין (כולל  יחידה 8200) ואגף התקשוב.

כתוצר מתבקש לתהליכים אלו, פועלים בצה"ל, משרד החינוך ועיריית באר שבע להכשיר את הדור הצעיר לעתיד שיבוא.

במרחב העירוני קיימות תוכניות רבות המייצרות את ציר הסייבר בעיר: ניצנים, מגשימים, בית ספר תיכון לסייבר ועוד. בלמעלה מ-9 בתי ספר תיכוניים בבאר שבע נפתחה מגמת הנדסת תוכנה כמגמה טכנולוגית.

בכדי לתת מענה הולם ומתקדם לצורך הרב, הוקמה מגמת הסייבר והל"א במרכז הטכנולוגי.
המגמה נפתחה לקראת סוף שנת הלימודים התשע"ט.
 
המגמה חדשנית ומתקדמת ופעולת בשיתוף פעולה עם האקדמיה, חברות סייבר ותוכנה ומערכות הביטחון.

מה המגמה מציעה

מגמת הסייבר מהווה מרכז לפרויקטי גמר מתקדמים בתחום הסייבר והל"א.

המגמה מכילה מעבדות חדשניות, המאפשרות התמחות בתחומי סייבר מגוונים, הכרות עם מערכות הפעלה שונות, רשתות תקשורת ופרוטוקלים, תכנות מתקדם, קורסי הסמכה מקצועיים כאקדמיה של חברת סיסקו, קורסים בתחום עיצוב ממשק ומוצר.

המעבדות מכילות ציוד מחשוב ורשתות מתקדם, רשת תקשורת, חוות שרתים ייחודית המכיל שרתי Microsoft, Centos ו-ESXI ומעבדת אלקטרוניקה, המאובזרות בהתאם לצורכי פרויקטי הגמר ובהתאם לדרישות רכזי המגמות והמפמרי"ם  ובנוסף עומדת בדרישות מכון הסייבר הלאומי לצורך מבחני ההסמכה של המכון לתלמידי המגמה.

המרכז אושר כאקדמיה של חברת Cisco ומציע לתלמידי המגמה מגוון קורסים המזכים את התלמידים בתעודות הסמכה בינלאומיות של Cisco העולמית.

המגמה מאפשרת ביצוע פרויקטי גמר נפרדים ומשולבים בין מגמות הנדסת תוכנה ואלקטרוניקה.

למי המגמה מיועדת

מגמת הסייבר והל"א במרכז משרתת את תלמידי המגמות בבאר שבע ובמחוז דרום:

  • הנדסת תוכנה
  • אלקטרוניקה
  • תקשוב

המגמה מקיימת קורסי ערב לציבור הרחב בתחומי הסייבר, קורסי הסמכה של סיסקו ועוד.

פרויקטי גמר

מעבדות המגמה המתקדמות מאפשרות יישום וביצוע של פרויקטי הגמר המוצעים מתלמידי המגמות השונות, בנוסף לפרויקטים ייחודיים המוצעים על ידי גורמים חיצוניים כגון חברות שונות, גורמים בתעשייה, יחידות צבא מהתחום וכיוצא.

קורסים מוצעים

האינטרנט של הדברים - IoT (Cisco)

תוכנית הלימודים מדגימה עבודה מעשית במערכות IoT מקצה לקצה ומנגישה את המידע לצורך פתרונות מורכבים וכוללים בתחום. המשתתפים נחשפים למגוון תחומי ידע מבוקשים ולומדים כיצד לשלב ביניהם: חשמל ומעגלים אלקטרוניים, מחשוב זעיר, מערכות Linux, רשתות אלחוט, תכנות ב-Python ועוד.

הקורס מקנה יכולות הבנה לעולם מולטידיסציפלינארי ההולך ומשתנה של ימינו.

משך הקורס: 53 ש”א

מהנדס Linux צעיר (Cisco)

הפריסה של מערכות Linux רחבה היום יותר מאי פעם: מהטלפון הסלולרי בכף ידך, דרך מערכות קצה ומערכות לניהול בסיסי נתונים, ועד להפעלה של מחשבי על: Linux מריצה כיום 99.6% ממחשבי העל המהירים ביותר בעולם, ובשימוש ע"י תאגידי ענק כגון פייסבוק, גוגל, אמזון, נאס"א, טסלה ומיקרוסופט.

ההתרחבות של הקוד הפתוח בתעשייה מגדירה מחדש מגוון של משרות IT ככאלה המצריכות מיומנויות Linux. ידע ב-Linux מהווה בסיס חשוב בהבנה של מערכות מחשוב ענן, לוחמת סייבר, רשתות, תכנות, פיתוח תוכנה, מערכות מידע, נתוני ענק, האינטרנט של הדברים ועוד.

תכנית ההכשרה Linux Fundamentals פותחה עבור תלמידים המעוניינים לרכוש ידע וניסיון ב-Linux. ניסיון מעשי ב-Linux מעניק יתרון משמעותי למועמדים בקבלה למרבית משרות ה-ICT המתפרסמות כיום

משך הקורס: 53 ש”א

סייבר - (Cisco)

כשם שיותר ויותר אנשים, תהליכים, נתונים ודברים הופכים למחוברים עוד יותר, הדרישה למומחי אבטחה הולכת וגוברת. הקורס כולל מגוון נושאים המעסיקים מומחי אבטחה המגנים על נכסים ארגוניים, והיכרות עם הכלים העומדים לרשותם על מנת להגן מפני האקרים. תכנית הלימודים של סיסקו שמה דגש על פיתוח חשיבה לוגית, הן מנקודת המבט של תוקף, והן מנקודת המבט של מגן סייבר.

משך הקורס: 53 ש”א

מהנדס רשתות (Cisco)

תכנית ההכשרה חושפת את המשתתפים למושגי התקשורת שנמצאים בתשתית של הכלכלה הדיגיטלית. היא פותחת צוהר לקריירה במגוון תחומים בתחומי ה-IT והתקשורת. במסגרת ההכשרה, המשתתפים יתנסו בעבודה מעשית בציוד תקשורת, וילמדו כיצד לתכנן ולממש רשתות המתחברות לאינטרנט. כמו כן, המשתתפים ילמדו גם כיצד לזהות ולהתמודד עם איומי אבטחה על הרשת הביתית, וכיצד להגדיר יישומי אינטרנט ושיתוף בין מחשבים. 

משך הקורס: 53 ש”א

קורס מנהל רשתות מוסמך CCNA (Cisco)

ההתפתחות הגלובלית של האינטרנט והצורך הגובר ברשתות ארגוניות מתוחכמות ובמרכזי נתונים מקושרים מייצרים ביקוש הולך וגובר של מקצועני תקשורת מוסמכים השולטים במגוון טכנולוגיות חדשניות ובציוד תקשורת מתקדם. מנהל רשתות הוא אחד מהמקצועות המבוקשים ביותר בעולם הטכנולוגיה, עקב הצורך של כל ארגון באנשי מקצוע שיספקו מענה לצרכים הטכנולוגיים ברשת.

מסלול ההסמכה  CCNA Routing & Switching ב-ITQ  מכין את המשתתפים לקראת ההסמכה היוקרתית של חברת סיסקו, אשר נחשבת לאחת התעודות המוערכות והפופולריות ביותר בתחום המחשבים והתקשורת. תכנית ההכשרה מתמקדת בפיתוח המיומנויות המתאימות על מנת להדביק את הדרישה הגוברת לאנשי מקצוע הבקיאים בטכנולוגיות המודרניות של סביבת התקשורת.

במסגרת הקורס, הסטודנטים ירכשו את הטרמינולוגיה והמושגים הנדרשים בעולם התקשורת, וירכשו ניסיון מעשי בעבודה עם מגוון טכנולוגיות ופרוטוקולי תקשורת בסביבת רשת ה-Enterprise.  הלימודים מתקיימים בסביבת מעבדת ה-CCIE של ITQ בקמפוס פתח-תקווה, הנגישה גם בחיבור מרחוק, ונחשבת למעבדה המתקדמת מסוגה בישראל ללימודי תקשורת של סיסקו. המעבדה כוללת שרתים, נתבים ומתגים חדשניים המריצים את מערכת ההפעלה החדשנית Cisoc IOS XE. בנוסף, הסטודנטים בקורס מקבלים גישה מלאה לחומרי הלימוד הרשמיים של חברת סיסקו, הנגישים באמצעות חשבון אישי במערכות של סיסקו.

משך הקורס: 120 ש"א

קורסים נוספים

קורסי עיצוב מוצר, תכנון ועיצוב ממשק למשתמש, Cybersecurity Essentials,

,Mobility Fundamentals, CLA: Programming Essentials

CPP: Advanced Programming in C++, ועוד…

למה אנחנו

המרכז הטכנולוגי הינו מרכז שהוקם ע"י משרד החינוך ונמצא תחת פיקוח מתמיד ובתיאום מלא עם מפקחי המגמות הראשיים במשרד ותוכנית הלימודים המאושרת. המרכז משלים את התוכנית בהעשרה רבה של מגוון נושאים והרחבה בהם.

המרכז הטכנולוגי באר שבע שייך למשפחת מרכזים טכנולוגיים ארצית ההולכת ונבנית. מרכז טכנולוגי פעיל נוסף, מרשים ביופיו ותכניו אף הוא, נמצא בחיפה.

מטרת מגמת הסייבר והל"א במרכז היא להעצים את התחום בקרב תלמידי התיכון במחוז דרום בכלל ובבאר שבע בפרט, ליצור את הקשרים בין התלמידים ליחידות הצבא המובחרות הרלוונטיות, לאקדמיה ולתעשייה, וליצור גשר ישיר לעתיד טכנולוגי איכותי בתחום.

צוות המגמה

רעות שוורץ כהן מנהלת מגמת סייבר ול"א
בעלת תואר B.sc בהנדסת תוכנה ותואר שני במנהל עסקים MBA. בעלת ניסיון בפיתוח תוכנה והדרכה בחברות הייטק ובאקדמיה
בתהליכי גיוס מנהל מעבדות סייבר ול"א
משרה בתהליכי גיוס

שאלות נפוצות

האם המגמה מציעה פרויקטי גמר מובנים?

המגמה מאפשרת את החיבור בין מגמות תקשוב, הנדסת תוכנה ואלקטרוניקה תוך הצעת פרויקטי גמר משולבים, הנבנים ע"י צוות המרכז ובשיתוף גורמים מהאקדמיה, התעשייה והצבא. המגמה תציע את מגוון הפרויקטים לתלמידים ותאפשר את הגשתם כפרויקט גמר.